Много често родителите не знаят как да подходят в такава ситуация
Тийнейджърът е податлив на депресивни състояния.
Снимка: Schutterstock
Всички тийнейджъри понякога са разстроени. Но когато лошото настроение продължава със седмици или когато се наблюдават и други промени в поведението на порасналото дете, това може да е признак на депресия.
Има начин депресията да се подобри с подходяща терапия. Но проблемите могат да продължат или да се задълбочат, ако не се лекуват. Освен от терапия, тийнейджърите, които се чувстват депресирани, се нуждаят от допълнителна подкрепа от страна на родителите и другите възрастни в живота им.
Ето как да разпознаете тийнейджърската депресия и правилните начини да се включите за подобряването на състоянието на юошите!
Има сигнали, които издават депресирания тийнейджър.
Снимка: Shutterstock
Най-напред ще забележите лошото настроение на вашия тийнейджър, а след това вероятно и други промени в поведението като например:
Тийнейджърите, които се чувстват депресирани, може да са строги към себе си или към другите. Те се фокусират върху неуспехите и провалите. Изпитват затруднение да гледат позитивно на нещата.
Може да загубят интерес към неща, които преди са им доставяли удоволствие. Може да изглежда, че не им пука за тях и да започнат полагат по-малко усилия за училищните си задачи или за тези у дома.
Възможно е да забележите, че вашият тийнейджър спи повече или има проблеми със ставането, когато трябва. Проблемите със съня също не са изключени.
Някои тийнейджъри с депресия проявяват по-малък интерес към храната и може да отслабнат. Други се хранят повече от обичайното и има опасност да качат килограми.
Когато тийнейджърът се чувства депресиран, училището представлява за него голяма трудност. Оценките могат да се понижат поради липсата на амбиция за успех.
Тийнейджърите може да прекарват повече време сами и следователно по-малко време с приятели и семейство.
Депресията може да накара някои тийнейджъри да се държат лошо, да се забъркват в неприятности или да предизвикват конфликти. Проявата на рисково поведение в някои случаи води и до крайности като употреба на алкохол и наркотици, както и самонараняване.
Някои депресирани тийнейджъри имат мисли за самоубийство. Ако смятате, че вашият тийнейджър мисли за това, попитайте го спокойно и с любов. Знанието, че има към кого да се обърнат, може да помогне на юношит да се предпазят от действия, свързани с тези мисли. То също така ви позволява да разберете дали детето ви се нуждае от незабавна помощ.
Децата в тази възраст изпадат в депресия по различни причини. Не съществува една единствена причина.
Някои тийнейджъри може да се чувстват депресирани поради гени, които са наследили от членове на семейството. Гените оказват влияние върху области от мозъка, които влияят върху настроението и енергията.
Хормоналните промени, които настъпват с пубертета, също могат да повлияят на настроението. Други тийнейджъри пък могат да изпадат в депресия по едно и също време всяка година, през есента или зимата, когато светлата част на деня е по-кратка. Това се нарича сезонна депресия или още сезонно афективно разстройство.
Възможно е житейските и личните събития да играят роля за появата на депресивни състояния. В тази възраст преживяването на загуба, семейните трудности, конфликтите в семейството или трудни здравословни предизвикателства се преживяват доста тежко.
Съществуват няколко основани на доказателства лечения, които действат при депресия в юношеска възраст. Това са: когнитивно-поведенческа терапия; диалектическа поведенческа терапия; междуличностна терапия; семейна терапия, основана на привързаността.
Всяка от тези терапии е насочена към различни аспекти на депресията. Терапевтите могат да използват няколко от тях при лечението на тийнейджъра. Но всичко зависи от това, колко тежки са симптомите му.
Най-напред терапевтите ще направят внимателен преглед. Те ще разговарят с вас и вашия тийнейджър, за да ви обяснят за препоръчаното от тях лечение. Понякога лекарите предписват и лекарства.
Разговорът със специалист може да помогне.
Снимка: Shutterstock
Терапията определено оказва благоприятно влияне върху депресивните симптоми. По време на лечението тийнейджърите могат да се научат да:
Ако смятате, че тийнейджърът ви може да е депресиран, първо поговорете с него. Покажете му любов и подкрепа. Дайте му да разбере, че ви е грижа и искате да чуете през какво преминава. Малките жестове на загриженост могат да помогнат детето да се чувства по-малко самотно.
След това е добре да го заведете на лекар. Запишете му час при специалист, за да видите дали ще бъде диагностициран с депресия. Лекарите могат да проверят и за други здравословни или психични проблеми, които може да са причина за симптомите.
Елена Николова по материали от KidsHealth
Има редица детски занимания, които са не само забавни, но и полезни за растежа.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари